به گزارش پایگاه خبری دانش آموزان؛علی باقرزاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در دیدار با حجه الاسلام و المسلمین دعایی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات به بررسی وضعیت سواد در کشور پرداخت و گفت: بر اساس قوانین و مقررات کشور هر فردی که فاقد مهارت خواندن و نوشتن و حساب کردن باشد بی سواد است، همچنین افرادی که تحصیلات دارای دوره ابتدایی هستند نیز به عنوان کم سواد در جامعه در نظر گرفته می شوند.

وی در خصوص مبنای شمارش و آمار بی سوادی در کشور، بیان کرد: مبنای شمارش تعداد بی سوادان در کشور همانند خیلی از کشور ها نتایج بدست آمده از سرشماری نفوس و مسکن است که هر ۵ سال یکبار توسط مرکز آمار ایران انجام می شود. طبق آمار موجود، بالغ بر ۹ میلیون هفتصد هزار نفر در سال ۱۳۹۰ خود را بی سواد معرفی نموده اند، همچنین آمارها نشان داده است حدود ۱۱ میلیون نفر دارای مدرک تحصیلی ابتدایی و ۹ میلیون ۵۰۰ هزار نفر نیز در حد دوره راهنمایی تحصیل کرده‌اند.

باقرزاده به نقش و اثرات پدیده بی سوادی در کشور نیز پرداخت و تصریح کرد: بسیاری از معضلات اجتماعی مانند فقر، بیکاری، جرم و بزه کاری با سطح سواد ارتباط مستقیم با افراد دارد به نحوی که تحقیقات نشان داده است درصد بالایی از افراد معتاد و بزه کار در جامعه افرادی هستند که از چرخه نظام رسمی آموزش و پرورش خارج شده اند و نتوانسته اند آموزش های لازم را کسب کنند.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی به مسایل و چالش های عمده ی موجود بر سر راه سواد آموزی کشور اشاره کرد و افزود: ما در حال حاضر با سه چالش عمده ی عدم احساس نیاز در مخاطبان، بی تفاوتی و اهتمام کم رنگ افراد موثر و تصمیم ساز و همچنین فقدان منابع کافی و مناسب برای غنی ساختن محیط زندگی افراد نوسواد و کم سواد، در توسعه خدمات آموزشی خود مواجه هستیم.

معاون وزیر آموزش و پرورش دلیل دعوت آقای دعایی را چنین اعلام نمود : با بررسی کیفیت و کمیت منابع نوشناری در جامعه مشخص می شود این منابع عموما برای افراد تحصیل کرده و دارای تحصیلات بالا، تهیه و منتشر می گردند و جمعیت کثیری بالغ بر ۲۰ میلیون نفر بزرگسال کم سواد در این بین نادیده گرفته می شوند، این موضوع می تواند چالش عمده ای در انجام فعالیت های فرهنگی و حرکت جامعه به سمت توسعه به همراه داشته باشد.

باقرزاده ادامه داد: با توجه به نقش روزنامه ها و جراید کثیر الانتشار و ظرفیت آنها در ایجاد فرصت های یادگیری فراگیر و سهل الوصول در سراسر کشور و همچنین سابقه ی درخشان قبلی روزنامه وزین اطلاعات در این خصوص، از جنابعالی می خواهیم ترتیبی اتخاذ فرمایید مجددا امکان تولید و نشر محتوای مناسب بزرگسالان کم سواد در این روزنامه احیا گردد تا با استفاده از این ظرفیت مقداری از خلاء موجود در این زمینه کاسته شود.

منبع: مهر

انتهای پیام/ن