به گزارش پایگاه خبری دانش آموزان؛ جشن شکوفه‌ها امروز ۳۱ شهریور ویژه دانش‌آموزان کلاس اولی و با حضور یک میلیون و ۳۰۰ هزار دانش‌آموز در مدارس ابتدایی سراسر میهن اسلامی برگزار شده و آهنگ دانایی در پناه همراهی بزرگ دانای هستی در هزاران سرای فرزانگی طنین‌انداز می‌شود.

این روز پایان وابستگی‌های کودکان دیروز و تبدیل شدن به نوآینده‌سازان امروز است؛ کودکی که تا دیروز کودکانه زندگی می‌کرد، امروز پا به خانه امن دیگری از جنس دانستن و توانستن می‌گذارد و دستان پر مهر مهربان دانایی و آموزگار توانایی‌ها گرمابخش وجودش شده و نگاه پرعطوفت پدران و مادران معنوی مدرسه هدایتگر جان لبریز از سوز و گدازشان می‌شود.

کودکی که تا دیروز در تمنای کوچکترین نیاز خود به دلیل کم سن و سالی بدون هیچ تلاش و کوششی دست یاری به سوی دیگران دراز می‌کرد، حالا با هدایتگری چون معلم و با برنامه‌‌ای مدون مسیر پر تلاطم اما روشنِ دانایی را همچون قطاری در ریل پیشرفت و ترقی طی می‌کند و معلم، او را به سوی صلاح و سعادت رهنمون می‌کند.

 

شکوفه

 

کودک دیروز در شکل و شمایل جدید با قاعده و قانون نو در زندگی، فصل مشترکی را با کودکان دیگر به اشتراک می‌گذارد و نهیب عاشقانه معلم و نجوای دلسوزانه‌اش را برای فلاح و رستگاری به گوش و جان می‌خرد.

امروز دستان سه عنصر«دانش‌آموز،مادر و معلم» اتحادی بر پایه «دانایی، توانایی و هدایت‌گری» را تشکیل می‌دهند، اینجاست که صحیفه دانایی ترجمان تازه‌ای به خود می‌گیرد و کالبد نحیف نوگلان با درایت معلمان این مرز و بوم جانی دوباره گرفته و گام‌های استوار و بلندی برای رسیدن به سعادت و فتح قله‌های پیشرفت و ترقی برمی‌دارند.

امروز دستان پر مهر آموزگار با شاخه گلی همراه با لبخند مهربانانه، نوآموز را به خود می‌خواند؛ تن‌پوش‌های رنگارنگ و کیف‌های متنوع بر قامت کودکان با اشتیاق نشسته، کودکانی که دندان افتاده شیری‌شان چهره‌ متفاوت‌تری به آنها داده و خانم معلمی که بهترین و بی‌نهایت‌ترین مهربانی‌ها را نثار هزاران دلبند خود می‌کند.

اینجا اگر گریه‌ای هست نه از سر غم و اندوه پایدار که از جانب تغییر محیط خانه به مدرسه است؛ یکی نبود موقتی و چند ساعته پدر و مادر را پذیرفته و می‌خندد و دیگری هنوز در کنج اتاق خواب و وسایل بازی گرفتار است.

کوله پشتی امروز کودکان در جشن شکوفه‌ها سازنده بهترین خاطرات زندگی‌شان می‌شود، کم‌رویی دانش‌آموز نشسته در گوشه حیاط مدرسه، اخم آن یکی و گریه دیگری در مجموع، اقلیمی ازشادی‌ها، ناراحتی‌ها، دلتنگی‌ها و بی‌قراری‌شان را تشکیل داده که همه سازنده  خاطره‌انگیز‌ترین روز زندگی می‌شود و می‌نشیند بر ذهنی به وسعت یک عمر.

محمد تاجیک

انتهای پیام/ن